Dovolenka vo Vysokých Tatrách s praktickými sprievodcami

Chystáte sa na dovolenku a dali ste tentoraz prednosť tuzemskej rekreácii vo Vysokých Tatrách? Ak nechcete prežiť v tamojšom prostredí zimný pobyt tak, ako „Anjel na horách“ v podaní legendárneho herca Jaroslava Marvana, a radi by ste navštívili Tatry v lete, potom vrelo odporúčame koniec júna, kedy vrcholí letný Slnovrat, a sú tu najdlhšie dni v roku, alebo potom na konci augusta, kedy je už koniec letnej sezóny, nie je tu toľko návštevníkov a môže vás tu zastihnúť aj príjemné slnečné počasie.

Vysoké Tatry

Nie je nad papierovú mapu

V horách by ste mali byť náležite vybavení praktickými sprievodcami a jedným z tých najdôležitejších je papierová mapa. Nespoliehajte sa na digitalizáciu, mobilný telefón vám v teréne zlyhá, a čo potom? Papierová mapa vám nikdy nezlyhá, nemá žiadnu batériu a nepotrebuje nabíjačku. A aj keby sa vám rozmáčala, stále sa v nej dá čítať. A ak ju chcete pred vodou a vlhkosťou dobre chrániť, uložte ju do sáčka so zipsom.

jedlo na desiatu

Olovrant v jednej plastovej dóze

Až budete baliť batoh na celodenný výlet, vystačíte iba s jedinou plastovou dózou s vekom, ktorá je ľahká a dobre skladná. Do jej vnútra umiestnite niekoľko vrecúšok so zipsom a do každého z nich potom jednotlivé časti vašej desiaty, napríklad zeleninu (paradajky, uhorku, červenú repu), orechy a sušené ovocie na doplnenie energie a živín, chlieb so strukovinovou nátierkou, jablká, hrušky a slivky atď.

Náhradné ponožky

Do hôr by ste sa vôbec nemali vypraviť, pokiaľ nemáte so sebou viac párov suchých a čistých náhradných ponožiek. Pri výstupe na Veľkú svišťovku alebo na Bystré sedlo pod Furkotským štítom prepotíte ponožky počas pol hodiny, a v mokrých ponožkách sa vám budú tvoriť pľuzgiere. Meňte ponožky častejšie, napríklad aj päťkrát za deň, a tie použité vkladajte do vrecka s uzatváracím zipsom. Vrecko s uzáverom zabráni šíreniu zápachu a baktérií a môžete mať potom ponožky v batohu aj v blízkosti vašej desiaty.