Formy platenia

Radi vidíte, koľko peňazí v skutočnosti vlastníte? Na to vám poslúži práve hotovosť. Niektorí ľudia platia ešte stále vždy len hotovosťou. Priamo vedia, koľko peňazí majú k dispozícií a nemôže sa im stať, že im nejaký obchod stiahne viac peňazí ako by mal. Takisto sa môžu vyvarovať výpadkom, ktoré zvyknú mávať dosť často banky a práve vtedy sú obmedzené všetky výbery alebo služby na internet bankingu. Ak máte peniaze v hotovosti, viete koľko práve máte, a koľko môžete minúť. Ja mám tiež radšej peniaze v hotovosti. Práve pre to si hneď všetky peniaze vyberiem zo svojho bankového účtu. Nemôže sa mi potom  stať, že by som zbytočne utrácala a platila prevodom zo svojho bankového účtu. Takto platím vždy hovotovosťou, čo je pre mňa určite lepšia a výhodnejšia metóda platenia.

peniaze

Platby však môžeme realizovať aj zaplatením platobnou kartou. Platobná karta je omnoho tenšia ako veľa hotovosti v peňaženke, takže sa začala moc využívať. Veľa ľudí si zvyklo na platenie platobnou bankomatovou kartou. Ja som tiež voľakedy platila platobnou kartou, no už ju nevyužívam. Nezdá sa mi to potrebné a radšej platím hotovosťou. Na mnohých miestach tiež nezaplatíte platobnou kartou, pretože obchod nevlastní platobný terminál. Zvyčajne to majú napísané na pokladni alebo pri vstupe do konkrétneho obchodu. Koľkokrát som to už videla a bola som rada, že mám hotovosť vždy v peňaženke. Ak máte len platobnú kartu, musíte jedine pohľadať najbližší bankomat a vybrať si z neho svoje peniaze. Až potom viete ísť do obchodu, kde sa platí len v hotovosti.

platobná karta

Tak isto sú rôzne metódy na platenie, ktoré sú inšie. Viete vykonať prevod peňazí na iný účet alebo aj zaplatiť pravidelné platby práve prostredníctvom prevodu z účtu alebo ako inkaso. Pri inkase nemusíte sledovať, či ste vykonali prevod alebo nie. Potrebný úrad si stiahne toľko, koľko máte zaplatiť. Nestiahne vám viac peňazí z vášho účtu. To si nemôžu dovoliť. No, ja neverím digitálnym technológiám a koľkokrát sa už niekomu stalo, že mu z bankového účtu zmizlo viac peňazí ako malo.