Dôležité technické údaje pri led pásikoch.

Osvetlenie, aké dnes prinášajú led pásy, sme si v minulosti nevedeli ani len predstaviť. Toľko možností a variácií svetla, koľko prinášajú tieto nenápadné tenké plastové pásy, nepriniesol vari žiaden typ osvetlenia. A je pozoruhodné, že tieto led pásy sú cenovo veľmi dostupné pre širokú verejnosť, takže sa z ich výhod môžu dnes potešiť už v každej domácnosti.

Niektorí starší ľudia to považujú za zázrak, tí mladší vnímajú led pásiky ako úplnú samozrejmosť. V skutočnosti je princíp ich fungovania veľmi jednoduchý, keďže celý pás je tvorený množstvom malých led čipov na ohybnom plastovom páse. Hlavným parametrom, ktorý si je potrebné všímať, je ich svetelný tok, ktorý závisí od množstva čipov na jeden meter štvorcový. Jednoducho povedané, čím sú čipy na páse umiestnené hustejšie, tým celý pás vyžaruje do okolia viac svetla. A tým pádom má celý pás aj väčší príkon, čo sa odráža na vyššej spotrebe svetla, ktorá je aj tak stále veľmi nízka.

led pásik

Výrobcovia uvádzajú na obaloch týchto led pásov rôzne hodnoty, pričom bežní ľudia im len málo rozumejú. Preto sú kupujúci niekedy rozčarovaní z nízkej svietivosti pásu, čo si však už mohli všimnúť pred jeho kúpou. Treba len vedieť čítať údaje, ktoré sú pri jednotlivých pásoch zobrazené. Tento údaj sa udáva v jednotkách W/m, takže ak máte na výber pásy s hodnotami napríklad 4,8 W/m alebo 12 W/m, tak ten s vyššou hodnotou má oveľa vyššiu svietivosť. No je to stále hodnota na 1 meter dĺžky, takže netreba zabúdať, že celková svietivosť závisí samozrejme aj od celkovej dĺžky led pásu.

led svetlo

No pri vyšších hodnotách svietivosti sa takéto pásy aj viac nahrievajú, na čo musíme myslieť hlavne pri aplikácii pásov na konkrétne miesto. Ak má už led pás svietivosť okolo tých 10 W/m, odporúča sa kvôli zvýšeniu jeho životnosti aplikáciapásu na hliníkovú lištu, ktorá dokáže efektívne odvádzať nahromadené teplo.