Dymovod

Pustili ste sa do stavby či rekonštrukcie domu či bytu? V dnešnej dobe sa krb či krbové kachle stávajú nie len zdrojom tepla pre domácnosť (a nie len v prechodnom vykurovacom období) ale aj dizajnovým prvkom miestnosti. Preto nestrácajú na popularite a obľúbenosti. K voľbe krbu či kachlí neodmysliteľne patrí aj správny výber dymovodu a s ním spojeného príslušenstva a výbavy.

dymovody

Vo všeobecnosti dymovod slúži na správny, bezpečný a efektívny odvod spalín z krbovej vložky či kachlí spaľujúcich drevo prípadne brikety do komína. Na základe použitého vykurovacieho telesa je veľmi dôležité vybrať správne parametre dymovodu a to či už priemer, druh napojenia a materiál (typ aj hrúbku) dymovodu.

Priemer je daný jednak priemerom komína a otvoru na vykurovacom telese. Zakiaľ tieto nie sú totožné bude potrebné použiť redukciu. Dymovody majú priemery medzi 120 – 220 mm, pričom do komína zapájame menší, max. totožný priemer dymovodu 120 mm.

Ohľadne materiálu dymovodu- štandardne sa vyrábajú zo smaltovaného plechu, ocele alebo nerezu. Nerezové sú finančne o niečo nákladnejšie ale veľmi odolné a s dlhou životnosťou. Preto sú vhodné do obstavaných krbov, v ktorých je kontrola stavu dymovodu pomerne náročná a vykonáva sa zriedkavejšie.

dymovod príslušenstvo

Dôležitá je aj hrúbka dymovodu, pričom za kvalitnejšie sa pokladajú samozrejme hrubostenné dymovody. Vďaka svojej hrúbke odolávajú teplotám až 600 ° C a majú dlhú životnosť. Vyrábajú sa v hrúbke 1,5-2mm. Z jednej strany sú vždy nalisované, aby sa uľahčila manipulácia a išli ľahko nasunúť jeden na druhý. Estetický vzhľad je zaručený žiaruvzdornou farbou.

Na záver už len krátke zhrnutie. Pri výbere krbovej vložky či kachlí myslite na veľkosť vykurovaného priestoru a tým výber správneho výkonu, ďalej výber treba uspôsobiť aj komínovému telesu. Či už sa rozhodnete pre krbovú vložku či kachle je dôležité investovať do kvalitného dymovodu, ktorý bude odvádzať spaliny z vášho vykurovacieho telesa.